Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

06.07.2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Γενική Συνέλευση των εταίρων του χρηματοδοτούμενου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (πρόγραμμα HORIZON EUROPE) ερευνητικού προγράμματος ELMUMY

Γενική Συνέλευση των εταίρων του χρηματοδοτούμενου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (πρόγραμμα HORIZON EUROPE) ερευνητικού προγράμματος ELMUMY (Elucidation of risk factors and health determinants associated with progression of Monoclonal Gammopathies to Multiple Myeloma).

Στο πλαίσιο της υλοποίησης του ερευνητικού προγράμματος ELMUMY (www.elmumy.eu) πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην Αθήνα, στις 4 Ιουλίου 2023, η δεύτερη Γενική Συνέλευση των μελών της κοινοπραξίας Ευρωπαϊκών Ερευνητικών Κέντρων και καινοτόμων εταιριών.

Το πρόγραμμα ELMUMY χρηματοδοτείται από την ΕΕ με περίπου 9 εκκατομύρια ευρώ και σκοπό έχει την διερεύνηση των μηχανισμών που οδηγούν στην εξέλιξη των ασυμπτωματικών μονοκλωνικών γαμμαπαθειών σε πολλαπλούν μυέλωμα και την ανάπτυξη μοριακών εργαλείων που μπορούν να βοηθήσουν στην πρώιμη διάγνωση των ασθενών που εμφανίζουν υψηλό κίνδυνο εξέλιξη της νόσου  αλλά και πιθανών θεραπευτικών στόχων για την ανάπτυξη νέων θεραπειών.

Το έργο ELMUMY συντονίζεται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) (Καθηγητές Μελέτιος Α. Δημόπουλος, Ευστάθιος Καστρίτης και Ιερώνυμος Ζωϊδάκης). Από το ΕΚΠΑ συμμετέχουν Καθηγητές και Ερευνητές από πολλά τμήματα και Σχολές (Ιατρική: Μ.Α Δημόπουλος, Ε. Καστρίτης Ε. Τέρπος, Θ. Ψαλτοπούλου, Βιολογικό: Καθηγητές Α. Σκορίλας, Ι. Τρουγκάκος, Ο. Τσιτσιλώνη, Μ. Αντωνέλλου, Μ. Αυγέρης, Χ. Κοντός, Ι. Ζωϊδάκης,   Φαρμακευτική: Μ. Βλάχου),     στο οποίο συμμετέχουν και άλλα ερευνητικά κέντρα από την Ελλάδα: το Εθνικό ίδρυμα Ερευνών και το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Στην Κοινοπραξία συμμετέχουν πολλά Ευρωπαϊκά Κέντρα Αναφοράς για το Πολλαπλούν Μυέλωμα και Πανεπιστημιακά Ιδρύματα από πολλές χώρες της Ευρώπης, όπως, το UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TORINO (Ιταλία), το UNIVERSIDAD DE NAVARRA (Ισπανία), το CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS (Γαλλία), το UNIVERSITAETS KLINIKUM WUERZBURG – KLINIKUM DER BAYERISCHEN JULIUS-MAXIMILIANS-UNIVERSITAT, το GOTTFRIED WILHELM LEIBNIZ UNIVERSITAET HANNOVER (Γερμανία), και το ΤΗΕ CYPRUS INSTITUTE OF NEUROLOGY AND GENETICS (Κύπρος). Σημαντική είναι επίσης η συμμετοχή καινοτόμων εταιρειών που θα συνδράμουν στην διεκπεραίωση του έργου όπως οι: Exelixis Research Management & Communication (Ελλάδα), MOSAIQUES DIAGNOSTICS GMBH (Γερμανία), ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES IBERIA SL (Ισπανία).

Στην εισαγωγική του ομιλία ο συντονιστής του έργου Καθηγητής Θάνος Δημόπουλος περιέγραψε μεταξύ άλλων τους επιμέρους ερευνητικούς στόχους του προγράμματος και παρουσίασε τα μέλη των δύο συμβουλευτικών επιτροπών του έργου (Ethical Advisory Board και Scientific Advisory Board).

Κατόπιν έγινε αναλυτική παρουσίαση από τους επικεφαλής ερευνητές της προόδου του έργου ανά ενότητα εργασίας, διεξοδική συζήτηση σχετικά με πιθανά προβλήματα στην υλοποίηση του έργου και αντίστοιχα μέτρα αντιμετώπισης (risk management), καθώς και παρουσίαση θεμάτων που άπτονται της διαχείρισης του έργου και της διάχυσης των αποτελεσμάτων (project management, dissemination).